Poradnik #1- czyli jak zacząć zabawę w Cosplay???
Cosplay to przede wszystkim dobra zabawa, nieraz okupiona stresem i nieprzespanymi nocami, ale wciąż zabawa :) Myślę, że zagadnienie od którego powinniśmy zacząć to "Jaką postać wybrać?" Najlepiej by był to bohater, którego lubimy. Nie musi być identyczny z charakteru, czy postury. W końcu najbliższe godziny spędzimy na tworzeniu kostiumu, a możliwość wcielenia się w ulubioną postać umili nam pracę.
Ważne jest jednak by już na etapie wybierania postaci przypatrzyć się jak wykonany jest strój. Na początek dobre będą proste stroje, do których wykorzystamy ograniczoną liczbę technik np. tylko szycie. Wykonywanie wielkiej zbroi z pianki lub dodanie odpowiednio zaprogramowanych diod LED do kostiumu może być trochę za trudne. Dobrym pomysłem na początek jest też przerabianie nieużywanych przez nas ubrań lub kupowanie ich w sklepach z używaną odzieżą.
Poza ubiorem ulubionego bohatera, ważna jest też fryzura i akcesoria. Najłatwiej będzie wybrać postać z nieskomplikowaną fryzurą, proste włosy, grzywka na bok (grzywki zakrywające czoło zwykle trzeba podcinać, bo są za długie).
A co z akcesoriami? W zależności od tego co posiada dany bohater, niektóre elementy mogą wymagać tylko lekkich przeróbek, inne najlepiej wykonać samodzielnie. Dobrym przykładem może być broń. Nawet jeśli postać wszędzie chodzi z wielkim kuchennym nożem to zabranie go na konwent jest niewskazane. Lepiej wykonać go bezpieczniejszych elementów np. z pianki. Za pistolet z kolei może nam posłużyć gotowa, plastikowa zabawka.
Jeśli jednak chcesz się po prostu przebrać i nie jesteś nastawiony na branie udziału w konkursach możesz kupić gotowy strój w Internecie. Jest kilka opcji do wyboru np. sklepy internetowe na AliExpress, czy Wish albo zlecenie wykonania kostiumu doświadczonemu Cosplayer'owi (można też kupić używany kostium od osoby prywatnej). To samo dotyczy wystylizowanych peruk. Poza gotowymi wzorami (w wymienionych wyżej sklepach) pod konkretne postacie, można zlecić odpowiedniej osobie stylizację peruki.
A skoro już jesteśmy przy perukach, warto wspomnieć, że istnieją różne rodzaje:
Najtańsze czyli tzw. Party Box'y, kuszą niską ceną, ale przez wykonanie ich stylizacja może być bardzo utrudniona/ jeśli nie niemożliwa. Nie posiadają też regulacji.
Najczęściej wybierane, znane jako Wig'i lub peruki do Cosplay'u. W różnych kolorach, długościach, z doczepianymi kucykami. Można je stylizować i podcinać (tylko ostrożnie, te nie odrosną). Pod spodem mają koronkową siateczkę z regulacją. Przy dłuższych (i co za tym idzie cięższych perukach), bardzo przydają się małe grzebyczki do wszycia w wewnętrzną stronę peruki oraz liczne wsuwki do włosów
Lace front, nie miałam jeszcze z nimi styczności, ze względu na cenę. Ich atutem są małe włoski zaczepione o siatkę. Dzięki podcięciu i przyklejeniu do czoła wyglądają bardzo naturalnie. Nie posiadają grzywki
Z naturalnych włosów, przeznaczone dla tych którzy stracili własne. Raczej się ich nie używa, są bardzo drogie. I są tu raczej w formie ciekawostki
Można też pofarbować swoje własne włosy ;) Jednak jest to dla nich wyniszczające i trzeba odpowiednio o nie dbać. Ważny jest również wybór odpowiedniego środka koloryzacji (farba, pianka, toner, szamponetka) i wcześniejsze rozjaśnienie włosów.
Detale, które mogą nam pomóc jeszcze bardziej upodobnić się do postaci to odpowiedni makijaż i kolorowe soczewki. nie jest to przymus, nie wszyscy mogą je nosić, a zdrowie jest ważniejsze. Może również odstraszać cena, zwłaszcza jeśli macie wadę wzroku. O soczewki i oczy trzeba również odpowiednio dbać, ale o tym opowiem w innym poradniku.
Bardzo ważne rozplanuj stroju przed przystąpieniem do pracy. Przypatrz się dokładnie postaci i postaraj ją rozrysować. Samo spojrzenie na obrazek referencyjny może nie wystarczyć. Warto zacząć myśleć nad wybranymi elementami i zastanowić się jak byśmy to zrobili (nawet gdy nie planujemy szyć wszystkiego od zera). Możemy w ten sposób zauważyć istotne szczegóły. Równie ważne jest kombinowanie: "Jak coś później ubrać i gdzie ma się zapinać?", "Czy konkretne elementy można gdzieś ukryć?" "O co zaczepię broń?". Dobrze również jeżeli strój jest mobilny, można go łatwo zapakować i ubierać się partiami tak żeby część stroju mieć na sobie już podczas jazdy, a najwrażliwsze elementy założyć po dotarciu na miejsce.
Komentarze
Prześlij komentarz